Україна-Уругвай

Історія двосторонніх зав’язків Уругваю та України бере свій відлік з проголошення Україною незалежності. Уругвай одним із перших серед латиноамериканських країн визнав Україну 26 грудня 1991 р., а 18 травня 1992 р. між двома державами були встановлені дипломатичні відносини.

В історії двосторонніх стосунків поки що відсутні факти офіційних контактів на вищому рівні.
Посол України О. С. Тараненко у березні 2009 р. вручив вірчі грамоти Президенту Уругваю Т.Васкесу, також відбулися його зустрічі з Міністром закордонних справ Г.Фернандесом та іншими керівниками зовнішньополітичного відомства Уругваю
24 – 25 квітня 2012 року Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко на запрошення Міністра закордонних справ Східної Республіки Уругвай Луїса Альмагро здійснив офіційний візит в Монтевідео, який став першим в історії двосторонніх відносин візитом глави зовнішньополітичного відомства України до Східної Республіки Уругвай. У ході зазначеного візиту Міністрами закордонних справ України та Уругваю було підписано „великий” Договір про дружні відносини і співробітництво між Україною та Східною Республікою Уругвай.

25 вересня 2013 року Юрій Дюдін був призначений Послом України в Аргентині, Чилі, Уругваї та Парагваї.

Договірно-правова база двосторонніх відносин на сьогодні нараховує 4 документи:

  • Договір про дружні відносини і співробітництво між Україною та Східною Республікою Уругвай
  • Меморандум про співробітництво між міністерствами закордонних справ;
  • двосторонній Протокол про доступ до ринків товарів та послуг в рамках вступу України до СОТ.
  • Угоду між Урядом України та Урядом Східної Республіки Уругвай про відмову від віз для осіб, які користуються дипломатичними, службовими та офіційними паспортами

На сьогодні триває робота по розширенню законодавчої бази українсько-уругвайських стосунків за багатьма напрямами.
25 квітня 2012р. відбулося урочисте відкриття Почесного консульства України в Уругваї, в якому взяли участь Міністр закордонних справ України К. І. Грищенко, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Східній Республіці Уругвай за сумісництвом О. С. Тараненко, перший Почесний консул України в Уругваї Д. Гуадалупе Бренна, представники політичних і бізнесових кіл Уругваю, дипломатичного корпусу та української громади.

Економічні стосунки

За даними Державної служби статистики України, за десять місяців 2014 р. загальний обсяг взаємної торгівлі товарами між Україною та Уругваєм становив 12,81 млн. дол. США.
Експорт українських товарів за січень-жовтень до Уругваю склав 9,4 млн. дол. США, а імпорт з Уругваю до України за цей же період – 3,4 млн. дол. Позитивне сальдо торгівлі товарами для України склало 5,9 млн. дол. США.
Двома основними позиціями українського експорту до Уругваю є: добрива (1,6 млн. дол. США) та електричнi машини (7,5 млн. дол. США). Усі інші товарні групи є незначними – від 20 до 70 тис. дол. США – та включають ядерні реактори, котли, машини, папiр та картон).
У структурі імпорту України з Уругваю основні позиції займають такі товарні групи: риба i ракоподібні (1 млн. дол. США), шкури (1,6 млн. дол. США), їстівнi плоди та горіхи (385 тис. дол. США), зерновi культури (159 тис. дол. США), фармацевтична продукція (118 тис. дол. США).

В цілому українсько-уругвайські торгівельно-економічні відносини мають значний потенціал до зростання, що є пріоритетним питанням в міждержавному та міжурядовому співробітництві.